PH Limited Edition z adresy Louis Poulsen


KÚPIŤ TOHTOROČNÚ LIMITOVANÚ EDÍCIU TU
(Od 1. októbra do 31. decembra)

LOUIS POULSEN, LIMITED EDITION

Limitovaná edícia 2023 - PH 2/2 LUNA Stolná lampa

PH 2/2 Luna je limitovaná edícia 2023 od spoločnosti Louis Poulsen. Lampa, ktorú pôvodne navrhol Poul Henningsen ako nočnú stolnú lampu, sa vyznačuje zakriveným rámom a krásnymi detailmi. Lampa využíva známy a veľmi obľúbený systém troch tienidiel, ktorý Poul Henningsen vynašiel ešte v roku 1926. Brúsená mosadz nádherne dopĺňa tri tienidlá fúkané ústami a krásne telo lampy objíma svetlo, čím vytvára nádherný a funkčný svetelný objekt.

Pôvodne bol model menší ako dnes - vysoký len 23 cm - ale pri opätovnom vydaní Louis Poulsen zväčšuje postavu na 32 cm. Zároveň pribudla ďalšia funkčnosť s otočnou hlavou, ktorá umožňuje nasmerovať svetlo lampy podľa vašich potrieb osvetlenia. Obe aktualizácie robia lampu užitočnejšou pre modernú domácnosť.

Ako už bolo spomenuté, lampa bola pôvodne určená ako stolová lampa na nočný stolík, ale dá sa ľahko použiť aj inde. PH 2/2 Luna sa skvele vyníma na príborníku ako dekoratívny kúsok v obývačke - ale aj na hlbokom parapete a na pracovnom stole v domácej pracovni.

Kúpte si túto krásnu stolnú lampu tu - len na obmedzený čas

Limited Edition 2022 - PH 3/2 Stolová lampa + PH 3/3 Prívesok

2022 priniesol množstvo vzrušujúcich noviniek od spoločnosti Louis Poulsen vrátane DVOCH nových limitovaných edícií PH v nádhernej kombinácii opálového skla a mosadze. Vôbec prvá lampa PH uzrela svetlo sveta v roku 1927, tri roky po tom, čo vplyvný dizajnér Poul Henningsen vynašiel ikonický systém troch tienidiel. Počas svojej celoživotnej spolupráce s Louisom Poulsenom uviedol Henningsen na trh množstvo edícií PH a odvtedy sa každý rok vydávajú limitované edície - a rok 2022 nie je výnimkou.

Tentoraz nám, nadšencom svietidiel, Louis Poulsen ponúka dve nové limitované edície PH: závesnú lampu PH 3/3 a stolnú lampu PH 3/2 v klasických farebných kombináciách. Táto kombinácia krásnych, klasických materiálov dodáva svietidlám vysoko estetický a zároveň autenticky retro nádych, vďaka ktorému sú rovnako dekoratívne ako praktické. Teplé, kovové tóny mosadze možno zakomponovať do akéhokoľvek štýlu interiéru, kde prispejú k uvoľnenej a útulnej atmosfére, nehovoriac o atmosférickom svetle. Systém troch tienidiel je starostlivo navrhnutý tak, aby zabezpečil mäkkú, príjemnú a neoslňujúcu žiaru, ktorá zaručuje celkové pohodlie, a k tomuto pohodliu výrazne prispieva aj originálne spodné tienidlo na závesnom svietidle PH 3/3.
Nové limitované edície PH vyžarujú teplo, útulnosť a nepochybnú eleganciu vďaka použitiu opálového skla a mosadze, ktorá časom získava prirodzenú patinu, čím sa lampy stávajú krajšími a jedinečnejšími. Ak chcete zachovať pôvodnú povrchovú úpravu, môžete mosadz starostlivo vyleštiť.

Spoločnou črtou nových limitovaných edícií je rafinovaný a exkluzívny nádych, ktorý im dodáva vygravírovaný podpis Poula Henningsena. K ich exkluzivite prispieva aj skutočnosť, že lampy sú k dispozícii len na obmedzený čas, čo z nich robí vyhľadávaný zberateľský tovar.

Ozdobte si svoj domov jedinečnou ikonou dánskeho dizajnu, ktorá prispieva dobrým príbehom a neuveriteľným kusom remesla, ktorý nikdy nevyjde z módy!

Limited Edition 2021 - PH 2/2 “The Question Mark” Stolová lampa

Poul Henningsen navrhol výraznú a dekoratívnu stolnú lampu PH 2/2 "Question Mark" v roku 1931. Lampa sa vyrábala až do polovice 50. rokov 20. storočia a tento rok sa po prvýkrát vracia do obehu - ako limitovaná edícia, ktorá bude k dispozícii len obmedzený čas.

Rovnako ako pôvodný dizajn sa aj táto verzia dodáva s mosadzným rámom. V spojení so skleneným opálovým tienidlom má lampa klasický výraz, ktorý sa bez problémov hodí do akéhokoľvek štýlu interiéru. Stolná lampa má samozrejme tienidlo PH 2/2, skonštruované pomocou legendárneho systému troch tienidiel, ktorý vyvinul Poul Henningsen v roku 1926. Polopriehľadné tienidlá majú krásny lesklý povrch a pieskovaný interiér, ktorý zabezpečuje matný povrch.

PH 2/2 Question Mark zostáva verný pôvodnému dizajnu: nenápadný vypínač v spodnej časti podstavca, elegantná rukoväť v strede rámu, ktorá umožňuje naklápanie hornej časti, mosadzný povrch a legendárny systém troch tienidiel.Limited Edition 2020 - PH 2/1 Table Lamp

Od 1. septembra 2020 máte opäť možnosť získať úplne jedinečnú limitovanú edíciu od Louisa Poulsena. Predobjednajte si PH 2/1 Table Amber od 1. septembra 2020 a buďte medzi prvými, ktorí dostanú stolnú lampu priamo domov.


Limitovaná edícia 2020 je ikonická, neuveriteľne obľúbená stolová lampa PH 2/1. Dizajn sa vracia až k základom.

Princíp troch tienidiel, ktorý vyvinul Poul Henningsen ako poctu správnemu svetlu. Vtedy tento princíp vyniesol Henningsena na mapu ako jedného z najväčších svetelných dizajnérov na svete. Stolová lampa z limitovanej edície sa dodáva s tromi tienidlami z fúkaného talianskeho skla v krásnom teplom jantárovom odtieni. Stojan je vyrobený z prírodnej neošetrenej mosadze, na ktorej sa časom vytvorí patina, čo dodá stolnej lampe úplne jedinečný výraz. Na stojane sa nachádza aj vypínač, rovnako ako pred mnohými rokmi na prvom modeli stolovej lampy PH 2/1 - vypínač, ktorý dodáva lampe skutočne výnimočný vzhľad.


PH 3/2 Amber Glass Stojaca lampa “The Water Pump” – Limited Edition 2019

Spoločnosť Louis Poulsen je známa svojimi krásnymi svietidlami s klasickým dizajnom. V úzkej spolupráci s renomovanými dizajnérmi, ako sú Arne Jacobsen, Verner Panton a v neposlednom rade Poul Henningsen, vytvorili jedinečné lampy, ktoré sú viac než len krásne na pohľad, ale aj vrhajú krásne svetlo.


Každú jeseň vzdáva spoločnosť Louis Poulsen hold geniálnej práci Poula Henningsena, ktorý sa zameral na tvarovanie svetla, výrobou mimoriadnej lampy PH na základe jedného z jeho existujúcich návrhov. Okrem iných výrobkov vytvorili limitované edície stolovej lampy PH 3/2 a obľúbeného svietidla PH Artichoke. V roku 2019 Louis Poulsen uvádza na trh exkluzívnu limitovanú edíciu svojej jedinečnej stojacej lampy PH 3/2 - známejšej pod názvom "Vodná pumpa". Nová verzia má tienidlá vyrobené z ručne fúkaného jantárového skla, ktoré zvýrazňuje organické tvary tienidiel a krásny mosadzný rám.

"The Water Pump" bola vyvinutá počas vojny a patrí do skupiny svietidiel, ktoré "prežili" nedostatok materiálu a škrty v rozpočtoch, ktoré počas vojny spustošili veľký výber svietidiel PH Louisa Poulsena. Vďaka naklápaciemu ramenu, ktoré sa dá vyťahovať nahor a nadol, sa čoskoro stala táto lampa na čítanie známa ako "Vodná pumpa", čo je názov, ktorý sa udržal dodnes.

Skoršia verzia "vodnej pumpy" zo začiatku 40. rokov 20. storočia mala spínač namontovaný na sklápacom ramene, zatiaľ čo neskoršia verzia ho mala namontovaný na kábli. V súčasnosti sa spínač nachádza na konci sklápacieho ramena, na ktorom sú krásne vyryté iniciály Poula Henningsena.

Na zvýraznenie autenticity lampy a vytvorenie sofistikovaného výrazu sú podstavec, rám a rameno vyrobené z neošetrenej mosadze. Teplá farba vytvára v miestnosti intímnu a útulnú atmosféru a ide ruka v ruke s moderným interiérom, ktorý naďalej inklinuje ku kovovým odtieňom. Časom sa na neošetrenej mosadzi vytvorí prirodzená patina, čo zaručí úplnú jedinečnosť v budúcnosti.

Svetoznáma lampa PH je dokonalým spoločníkom trendov našej doby, v ktorej sa zdobenie domova výraznými dizajnovými lampami s vlastným príbehom stalo základom. Veľký dôraz sa kladie na klasický škandinávsky dizajn a do popredia sa dostáva značka "dánska moderna".
PH 3/2 stolová lampa – Limited Edition 2018

V roku 2018 uviedla tradičná spoločnosť Louis Poulsen na trh limitovanú edíciu stolovej lampy PH 3/2. Stolnú lampu vytvoril známy a vplyvný architekt Poul Henningsen. Počas celého svojho života pracoval s nasadením na formovaní a vytváraní "dobrého svetla". Jeho návrhy sú známe a obľúbené po celom svete a teraz sú k dispozícii v exkluzívnej kombinácii materiálov: tri tienidlá z fúkaného jantárového talianskeho skla s rámom z ľahko brúsenej mosadze.


Vypínač je zabudovaný do lampy a umiestnený v spodnej časti mosadzného rámu - priamo nad vyrytými iniciálami Poula Henningsena. Toto umiestnenie má korene v stolových lampách PH z 20. rokov 20. storočia. Originálne detaily a premyslený tvar z exkluzívneho materiálu robia zo stolovej lampy z limitovanej edície nadčasové umelecké dielo, ktoré dodá každej miestnosti nádych hrejivej elegancie.
PH 3½-3 limited edition prívesok - 2017

PH navrhol legendárny princíp stromovej zásteny už v roku 1926 a koncom 20. rokov 20. storočia bol tento koncept zavedený s farebným sklom. Dizajn na mosadznom závese bol pôvodne predstavený v roku 1928. Talianske ručne fúkané trojvrstvové sklo v klasických jantárových tvaroch podčiarkuje výnimočné teplo a ľudský výraz závesného svietidla. Keďže sklo pre každý prívesok sa vyrába individuálne, svietidlá majú medzi sebou drobné odchýlky. Každé svietidlo je jedinečné a je rovnako umeleckým dielom ako funkčným osvetlením.

Teplá jantárová farba a lesk na vonkajšej strane tienidiel v kombinácii s pieskovo matnou spodnou stranou poskytujú mäkké svetlo s ideálnym rozptylom. Keď je závesné svietidlo vypnuté, naďalej zohráva dynamickú úlohu vo svojom okolí, pretože lesklý povrch odráža okolie. Záves z brúsenej mosadze je neošetrený, aby sa časom vytvorila jedinečná patina, pokiaľ nie je vyleštený.
Jantár a mosadz

Jantár a mosadz

Keď Louis Poulsen a Poul Henningsen v 20. rokoch 20. storočia prvýkrát predstavili ručne fúkané farebné sklo, snažili sa tým prilákať nových zákazníkov. Vtedy sa kládol dôraz na teplé a prirodzené farby s výrazným výrazom a krásnym remeselným spracovaním. Sklenené tienidlá ponúkali výhodu v podobe prepúšťania časti svetla a zároveň jeho smerovania nahor, nadol alebo do miestnosti. To zabezpečilo, že lampa prispela k celkovému osvetleniu a útulnej atmosfére.

Naďalej pozorujeme tendenciu začleňovať do škandinávskeho interiéru zlaté farby, najmä odtiene žltej - priamo od svetložltej po tmavožltú. Jantárové tienidlá sú dokonalými spoločníkmi tohto trendu, pretože táto farba pôsobí neuveriteľne prívetivo a vyžaruje teplý, pokojný výraz. Zlatisté svetlo z jantárových tienidiel pripomína svetlo sviečok - atmosférické svetlo, ktoré sa Poul Henningsen zameral na stvárnenie v elektrickej podobe, aby naplnil naše ľudské potreby.

Filozofia prvého svetla - myšlienky ikonickej lampy PH
V roku 1907 dánsky dizajnér, architekt, spisovateľ a kultúrny kritik Poul Henningsen po prvýkrát uzrel svetlo sveta. V roku 1920 bola polovica dánskych domácností vybavená elektrickým osvetlením, ale on si myslel, že elektrická žiarovka vytvára nemožné svetlo - buď je príliš ostrá, alebo tienidlo ukradne väčšinu svetla. V reakcii na to začal vyvíjať tienidlo, ktoré vyžarovalo svetlo plným výkonom bez oslepovania, a väčšinu svojho života strávil krotením a zdokonaľovaním tohto javu. “It seems as though the strength of light that has been cheaply acquired for us in recent years has cost us the quality, beauty, and truth of our light.” – Poul Henningsen. “Just think about how much fine and precise filigree work and watchmaking could be done by the light of a single flame back in the day.”

Podľa Poula Henningsena technici snívali o premene noci na deň - tento sen považoval za neumelecký a nesprávny, pretože ľudia potrebujú cirkadiánny rytmus. “On a winter’s day, when dawn and dusk practically meet at midday, you can have your light on all day – but of course, you don’t want a fluorescent lamp that reminds you of the light of noon on a summer’s day.”
Thoughts like these inspired Poul Henningsen to create a lamp that reduced the amount of uncomfortable blinding and improved the electrical light in terms of the needs of human beings.

Ako hovorí mýtus, nápad na nový systém tienidiel ho napadol v roku 1915, keď sa jeho matka, spisovateľka Agnes Henningsenová, zúfalo nevidela v zrkadle. Bola neuveriteľne márnivá a v chladnom svetle elektrickej žiarovky sa videla ako škaredá. Chýbala jej teplá žiara petrolejovej lampy. To v ňom vyvolalo túžbu vytvoriť nové lampy do domácnosti, čo ho prinútilo experimentovať s rôznymi žiarovkami, reflektormi a tienidlami. Bez ohľadu na motiváciu sa Poul Henningsen zaoberal myšlienkou vytvoriť lepšie svetlo.
Poul Henningsen a Louis Poulsen

Poul Henningsen a Louis Poulsen

Poul Henningsen pracoval na svietidle PH niekoľko rokov. V roku 1921 vyskúšal svoju prvú guľovú lampu s lamelami a v tom istom roku nakreslil pouličné svietidlo PH. O niekoľko rokov neskôr mu novozískané skúsenosti umožnili zúčastniť sa na výstave moderného remesla v Paríži. Bolo to vďaka jeho tienidlám, ktoré s pozoruhodnou presnosťou rozdeľovali smer a odraz svetelných lúčov.

Práve vtedy si výrobca svietidiel Louis Poulsen všimol dizajn Poula Henningsena a dal mu za úlohu vytvoriť desať rôznych svietidiel na výstavu. Svietidlá boli vystavené pod názvom "Système PH" a získali prvú cenu vo všetkých šiestich kategóriách svietidiel.

Odvtedy ich spolupráca viedla k vytvoreniu mnohých klasických dizajnových diel. Vrátane svietidiel Poul Henningsen Artichoke, PH5 a v neposlednom rade PH Snowball. Na základe vlastných skúseností a nových výpočtov pre odraz svetla vyvinul Poul Henningsen v roku 1926 svietidlo s tromi zakrivenými tienidlami - svietidlo PH! Lampa bola vyrobená tak, aby vytvárala rovnaký uhol medzi tienidlom a lúčmi svetla. To znamenalo, že priame svetlo neunikalo, ale odrážalo sa požadovaným smerom. Sám opísal lampu ako tanier, misku a hrnček s mierkou 4:2:1.

Odvtedy Louis Poulsen predstavil stovky rôznych svietidiel PH v podobe lustrov a stojacich, nástenných, stropných a stolových lámp. Všetky sú postavené na rovnakom jednoduchom systéme troch tienidiel.