Arne Jacobsen

Narodil sa: 1902 - Zomrel: 1971
Najznámejšie diela: Labuť, Vajíčko, AJ lampy, SAS Royal Hotel v Kodani
Školenie: Škola architektúry na Dánskej kráľovskej akadémii výtvarných umení v Kodani.

Pôvod
Arne Jacobsen je svetoznámy dánsky modernistický architekt a dizajnér. Počas svojej kariéry vytvoril mnoho budov pre klientov v Dánsku, Nemecku a Anglicku. Medzi jeho najznámejšie diela patria Národná banka Dánska (Kodaň, 1971), SAS Royal Hotel & Terminal (Kodaň, 1960) a St Catherine's College (Oxford, Spojené kráľovstvo, 1963). Povráva sa, že len strach z lietania mu zabránil vytvoriť budovy aj v Amerike. Jacobsen bol rozhodný a cieľavedomý architekt, ktorý mal veľký vplyv na dizajn svojich budov až do najmenších detailov.

Tento zmysel pre detail ho viedol k tomu, že rozšíril svoju architektonickú prax o navrhovanie súvisiacich predmetov - svietidiel, nábytku, stolového riadu, armatúr a príslušenstva, ako sú kľučky na dverách a kúpeľňové batérie, a dokonca aj tapiet. The Egg a The Swan sú dve z jeho najznámejších stoličiek a zoznam jeho klasických návrhov svietidiel zahŕňa sériu AJ a závesné svietidlo AJ Royal. Počas svojej kariéry získal mnoho prestížnych ocenení - v Dánsku aj v zahraničí.

Počas svojho 11-ročného pôsobenia ako profesor na škole architektúry v Kodani ovplyvnil celú generáciu dánskych architektov, ktorí vytvorili svoj vlastný architektonický jazyk založený na Jacobsenovom racionálnom a minimalistickom vyjadrovaní.

Ďalšie diela:
Divadlo Bellevue
Radnica mesta Aarhus
Radnica mesta Søllerød
Radnica mesta Rødovre
Radnica mesta Glostrup
Továreň na čokoládu Toms v Ballerupe
Zobraziť 36 z 87 produktov
Zdieľajte svoje fotografie s @lampemesteren
Inšpirujte sa a nechajte sa inšpirovať od jedného jedinečného domova k druhému. Označte svoje fotografie #ánoLampemesteren a možno tu uvidíte svoj domov!