Dánsky dizajn - vtedy a dnes

Dánsky dizajn je populárnejší ako kedykoľvek predtým! Doma aj v zahraničí dominuje dánsky dizajn na trhoch s nábytkom, doplnkami, módou a svietidlami. Aké je však tajomstvo tohto úspechu? Môžeme za to ďakovať starej klasike zo zlatého veku 50. rokov, alebo by sme sa mali klaňať moderným značkám, ktoré dánsky dizajn pretvorili s nádychom inovácie a modernizácie? Vráťme sa späť v čase a pozrime sa bližšie na históriu dánskeho dizajnu.

Po druhej svetovej vojne sme konečne mali priestor na to, aby sme sa chopili dizajnu, vývoja a výroby. Železné zovretie sveta vojnou sa začalo uvoľňovať a prebudili sa nové koncepty, keď kreativita vyšla z úkrytu.

Hans Wegner, Arne Jacobsen a Poul Henningsen patria k najväčším menám, ktoré vzišli z tejto éry dánskeho dizajnu - a všetky ich návrhy vládnu dodnes. Vtedy išlo o to, aby sa vyrábal masívny nábytok, ktorý by bol prístupný širokej verejnosti a ktorý by nikdy nevyšiel z módy. Klasiky ako Mravec, kreslo Y a vajíčko boli vtedy populárne, ale vtedajší dizajnéri si pravdepodobne nepredstavovali, že si svoju popularitu udržia tak dlho.

Poul Henningsen navrhol svoju prvú populárnu lampu PH už v roku 1926, ale až po vydaní lampy PH5 v roku 1958 sa lampa PH stala povinnou výbavou ľudí po celej krajine. Lampa sa stala mimoriadne úspešnou vďaka revolučnému tvaru jej tienidiel, pretože vytvárali úžasné svetlo. Dánsky dizajn sa stal synonymom modernizmu a funkčnosti, čo bolo neuveriteľne populárne v povojnovom období, keď sa ľudia snažili prísť na to, ako si opäť užívať jednoduchosť. V súčasnosti sú svietidlá PH neuveriteľne populárne a nájdete ich v domácnostiach po celej krajine.

Podobne aj ručne vyrábané drevené figúrky, ktoré vyrába Kaj Bojesen, nájdete v domácnostiach po celom Dánsku a dokonca začali prenikať aj na medzinárodný trh. Kaj Bojesen navrhol opičku ako háčik do detskej izby a v súčasnosti kolekcia ponúka celý rad zvieratiek a ďalších figúrok.

Modrá a biela nemusia nevyhnutne kričať "Dánsko" ako celok, ale v prípade jednej konkrétnej značky to tak je! Značka Royal Copenhagen je vďaka svojmu krásnemu dizajnu a vysokej kvalite šialene obľúbená. Tento kráľovský porcelán sa masovo predáva v obchodoch po celom svete.

Ale späť k lampám! V histórii dánskeho dizajnu bolo veľa úžasných dizajnérov, ktorí si do svojho životopisu pripísali aspoň jednu fenomenálnu lampu. Viac sa o nich dočítate tu.

Le Klint je dánska spoločnosť známa svojimi krásnymi nadčasovými lampami. Stále vyrábajú tienidlá ručne a neuveriteľne talentované a šikovné "Pleating Ladies" skladajú tienidlá s najväčšou presnosťou.

Za prvým krížovo plisovaným tienidlom stojí architekt Peder Vilhelm Jensen-Klint. Navrhol kamennú petrolejovú lampu, ale chýbalo mu tienidlo. Aby dotvoril vzhľad, krížovo zložil tienidlo, ktoré sa nakoniec začalo vyrábať až o 40 rokov neskôr.

Mužom, ktorý stojí za klasickým uchopovacím golierom, bol jeho syn Tage Klint. Obojok je dôležitým detailom, ktorý dodnes tvorí súčasť klasického dizajnu. Okrem toho Tage navrhol celý rad svietidiel v kolekcii Le Klint. O desaťročie neskôr prevzal štafetu jeho syn Jan Klint. Bol vizionárskym obchodníkom a práve on založil fond, ktorý od roku 1972 riadi spoločnosť. Urobil tak preto, aby zabezpečil svojich zamestnancov, a fond naďalej podporuje predchádzajúcich zamestnancov, dizajnérov a architektov.

Tretí syn, Kaare Klint, bol talentovaný a uznávaný architekt, remeselník a dizajnér, ktorý ovplyvnil dánsky nábytkársky priemysel viacerými spôsobmi. Le Klint veľmi ťažil z jeho talentu a v roku 1944 navrhol lampu na ovocie (Le Klint 101), ktorá je dodnes jednou z najobľúbenejších lámp Le Klint.

Prezrite si našu ponuku svietidiel Le Klint tu.

Vernera Pantona pri jeho objavení v 60. rokoch široká verejnosť nazývala tým, tým a ďalším, vrátane "bláznivého" a "pohlteného bláznivou farebnou paletou". V čase, keď dizajnéri ako Arne Jacobsen a Hans Wegner kraľovali so svojimi prírodnými materiálmi a jednoduchými návrhmi, bolo zameranie Vernera Pantona na umelé materiály a rýchle výrobné metódy neslýchané. Jeho cieľ pridať svetu viac farieb bol mimoriadne úspešný.

Verner Panton navrhoval izby, lampy a nábytok, pričom vo všetkých používal rovnaké bláznivé farebné schémy a tvary. Pantonova stolička je jedným z jeho najznámejších výtvorov, a to vďaka svojmu titulu prvého kusu tvarovaného nábytku. Bola oceňovaná po celom svete.

Jeho lampy sú kapitolou samou o sebe! Verner Panton navrhol sériu svietidiel, medzi ktoré patria Globe, Fun, Panthella, Flowerpot, Moon, Spiral a Wire.

Prezrite si našu ponuku svietidiel Verner Panton tu.

Arne Jacobsen sa narodil v roku 1902 a architektom sa stal v roku 1924. Keď už mal titul vo vrecku, začal v roku 1927 študovať na Kráľovskej dánskej akadémii výtvarných umení. Myšlienkové postupy Arneho Jacobsena boli inovatívne a definované jeho architektonickým vzdelaním a netrvalo dlho, kým sa stal jedným z vychádzajúcich začiatkov akadémie.

V 30. rokoch 20. storočia sa Arne Jacobsen skutočne presadil a zrodila sa nová vlna dizajnu - známa ako medzinárodný funkcionalizmus -, na čele ktorej stál sám Jacobsen. Ako roky plynuli, Arne Jacobsen navrhol hromadu domov v Dánsku a v zahraničí, pričom každý z nich sa vyznačoval jednoduchým, funkcionalistickým a moderným výrazom. Medzi ikonické príklady tvorby Arneho Jacobsena patria radnica v Rødovre, budova Dánskej národnej banky a radnica v Århuse.

V 50. rokoch začal Arne Jacobsen pracovať na návrhoch nábytku a svietidiel a práve v tomto období jeho dizajnérskej histórie vznikli svietidlá AJ, Royal, Eklipta a Bellevue.

Svietidlá Arne Jacobsena si môžete prezrieť tu.

Jedným z nových dizajnérov je Tom Rossau. Tento autodidakt začal svoju kariéru v pivnici domu svojich rodičov vo Fårevejle. Začínal so stavebnicou LEGO a inými materiálmi, ktoré mal náhodou po ruke, ale netrvalo dlho, kým našiel svoj štýl a začal pracovať na koži. Tom sám navrhoval a šil svoje výrobky, čo nakoniec viedlo k otvoreniu obchodu v Kodani v roku 1997.

Od roku 2004 Tom pracuje najmä s prírodnou dyhou, čoho výsledkom sú pozoruhodne krásne lampy! Spočiatku boli tieto lampy dostupné len v jeho starom obchode na Istedgade v Kodani, ale v roku 2006 boli lampy TR4, TR5, TR6 a TR7 sprístupnené širšiemu publiku na výstave nábytku v Kodani, kde TR7 získala ocenenie "Obľúbenec publika".

Prezrite si lampy Toma Rossau tu.

Dizajnérsku spoločnosť Normann Copenhagen založili Jan Andersen a Poul Madsen v roku 1999. Spoločnosť sídli na Østerbro v Kodani a vyrába nábytok, textílie, svietidlá a doplnky pre domácnosti na celom svete. Spoločnosť začínala v malom, uvádzala na trh len niekoľko výrobkov naraz, ale po finančnej kríze si obaja majitelia uvedomili, že potrebujú väčšiu kolekciu výrobkov, aby zabezpečili zviditeľnenie spoločnosti Normann Copenhagen.

Kolekcia zahŕňa všetko od otváračov na konzervy za 2,50 € až po pohovky za 6 000 € - a každý si v nej nájde niečo pre seba. Spoločnosť Normann vyrobila aj množstvo svietidiel vrátane Amp, Bell, Norm 69 a Ikano, čím si skutočne upevnila svoju pozíciu v dizajnérskom priemysle.

Normann Copenhagen nájdete tu.

Dánsky dizajn dodnes dokáže prekvapiť a udržať si náskok, či už ide o nábytok, svietidlá alebo architektúru. Na značku "Made in Denmark" môžeme byť hrdí - a toto odvetvie naďalej prekvitá! Starí klasici aj nové dizajnérske talenty odviedli úžasnú prácu a budúcnosť vyzerá jasne. Dánsky dizajn vždy bol a vždy bude stávkou na istotu.