Bernard Schottlander

Narodil sa: 1924 Zomrel: 1999
Najznámejšie dielo: Séria lámp Mantis
Vzdelanie: sochár

Pôvod
Bernard Schottlander sa narodil v Nemecku v meste Mainz a v roku 1939 sa presťahoval do Anglicka. Slúžil v britskej armáde v Indii a po rozlúčke s armádou sa vyučil zváračskému umeniu a na základe štipendia navštevoval Leeds College of Art a neskôr Anglo-francúzske umelecké centrum v St John's Wood.

Po niekoľkých úspešných rokoch ako dizajnér sa Bernard Schottlander rozhodol sústrediť na svoje sochy. Koncom 50. rokov založil dielňu v severnom Londýne, kde bol jeho asistentom talentovaný George Nash.

Od roku 1965 vyučoval prácu s kovom na St Martins School of Art. V tom istom roku sa zúčastnil na skupinovej výstave Six Artists v Institute of Contemporary Arts v Londýne a v roku 1966 mal prvú samostatnú výstavu v Hamilton Galleries v Londýne.

Asi najviac si ho pamätáme vďaka jeho sérii lámp Mantis z roku 1951. Schottlander obdivoval Alexandra Caldera a v Mantis je viditeľný rovnaký zmysel pre sochársky pohyb. Schottlander vyvinul vlastný systém protiváhy, ktorý v kombinácii so systémom pevných a pružných kovových tyčí spôsobuje, že lampy Mantis vyzerajú, akoby vzdorovali gravitácii.

Dnes sa svietidlá Mantis vyrábajú v niekoľkých variantoch a sú mimoriadne obľúbené po celom svete.

Viac informácií o Bernardovi Schottlanderovi nájdete aj na webovej stránke tu.
Zdieľajte svoje fotografie s @lampemesteren
Inšpirujte sa a nechajte sa inšpirovať od jedného jedinečného domova k druhému. Označte svoje fotografie #ánoLampemesteren a možno tu uvidíte svoj domov!