Robert Dudley Best

Narodil sa:1892 - Zomrel:1984
Najznámejšie dielo: Lampa Bestlite
Vzdelanie: priemyselný dizajnér

Pôvod
Robert Dudley Best bol svojho času dedičom najväčšej spoločnosti na výrobu svietidiel na svete - Best & Lloyd, ktorá bola založená v Birminghame v roku 1840. Spoločnosť bola veľmi úspešná a okrem iného dodávala svietidlá pre Titanic a Orient Express.

Best sa však nezaujímal o staré tradície a hľadal nové a vzrušujúce trendy vo svete.
V 20. rokoch 20. storočia cestoval po Európe a v roku 1925 navštívil výstavu moderného dizajnu v Paríži. Tam sa stretol s najväčšími modernistickými dizajnérmi na svete - Miesom van der Rohe a Le Corbusierom - a bol fascinovaný ich spôsobom navrhovania.

Best chcel naozaj vytvoriť niečo užitočné a bez množstva zbytočných funkcií. V tom istom období sa zoznámil aj s Walterom Gropiusom, nemeckým dizajnérom a neskôr vedúcim predstaviteľom modernistickej školy v Nemecku - Bauhausu.

V tomto období Best vytvoril aj prvé náčrty lampy Bestlite. Vrátil sa domov do Anglicka a predstavil tento nápad svojmu otcovi, ktorý nebol nadšený. Bolo potrebné ho dlho presviedčať, ale Bestlite sa nakoniec začala vyrábať, hoci spočiatku ju kupovali len automobilky a letectvo.  

Prelom nastal, keď bola lampa predstavená v časopise Architects Journal a neskôr mal britský premiér Winston Churchill lampu Bestlite na svojom stole. Churchill si ju údajne vždy bral so sebou na cesty.

Dnes, takmer 90 rokov po zrode lampy Bestlite, má lampa stále veľký úspech. V súčasnosti ju vyrába dánska dizajnová značka GUBI a lampa je stále rovnako krásna a štýlová ako vtedy.
Zobraziť 36 z 112 produktov
Zdieľajte svoje fotografie s @lampemesteren
Inšpirujte sa a nechajte sa inšpirovať od jedného jedinečného domova k druhému. Označte svoje fotografie #ánoLampemesteren a možno tu uvidíte svoj domov!