Lampy do obývačky - prečítajte si nášho sprievodcu a vyberte si tú správnu

Na výber sú najrôznejšie druhy svietidiel do obývačky a mnoho otázok o umiestnení, štýle, cene a kombinovaní rôznych svietidiel.

Ako prvý krok je dobré položiť si presnú otázku, aké sú vaše praktické potreby. Potom sa môžete rozhodnúť, ako chcete, aby vaša nová lampa/lamy vyzerali - vyberiete si konkrétny štýl klasickej dizajnovej lampy, alebo vám ide skôr o to, ako chcete, aby bola vaša obývacia izba osvetlená?

Aby sme vám pomohli, poskytneme vám naše najlepšie rady o osvetlení obývačky, aby ste si mohli nájsť presne tú správnu lampu do obývačky, ktorá ozdobí váš domov.

Lampy do obývačky - je lacná voľba zlou voľbou?

Lampy do obývačky - je lacná voľba zlou voľbou?

Často sa nás pýtajú, či sú lacnejšie lampy zlou voľbou. Čo je však lacné a čo drahé? V spoločnosti Lampemesteren máme v ponuke len kvalitné lampy, ale v niekoľkých rôznych cenových hladinách!

Je to do veľkej miery otázka toho, aké sú vaše potreby. Potrebujete lampu, ktorá sa dá stmievať, alebo len niečo, čo môžete zapnúť a vypnúť? Mala by mať zabudovaný úsporný LED modul alebo je zdroj svetla nepodstatný? Niektorí zákazníci hľadajú lampy klasického dizajnu, ale tie sú dostupné aj v rôznych cenových hladinách, takže vždy môžete nájsť takú, ktorá je lacnejšia ako ostatné.

Je to ťažká otázka, ale jednou vecou sme si istí: naše kvalitné lampy sú k dispozícii v rôznych cenových kategóriách - dokážeme uspokojiť vaše potreby aj rozpočet.
The 214 wall lamp from Lampe Gras is a model that we see in many homes. We think that’s because it’s so incredibly flexible and because it works so well in Nordic-style interiors. You can adjust the lamp up and down as well as move the arm and the lamp head, so you get a useful and flexible lamp in a stylish and attractive package. (And there are no screws or welded joints in the basic form!)

See our selection of Lampe Gras here and be inspired.

Image courtesy of our customer @lk.living via Instagram

Another popular wall lamp is Mantis BS2 from Schottlander. It’s a well-designed and slightly unusual lamp that fits today’s decorating trends and interior styles.

Mantis BS2 is part of a fascinating series of lamps with an elegant industrial look – design that will never look dated. It’s hard to believe that the Mantis series was created in 1951, and in spite of its age it’s more popular today than ever.

Via a system of counterweights, the lamp can be easily and elegantly set in four different positions and depending on the exact model the head can be tilted and rotated between 180º and 360º.  
Mantis is elegant and stylish and we’re seeing it more and more often. We think it’s because it has become more acceptable to shift away from traditional styles that larger wall lamps are such a hit. We’re not saying that small wall lamps are out – we also see lots of AJ wall lamps, Caravaggio Reads, smaller wall models from Lampe Gras and others – but it’s no secret that today’s modern choice of wall lamp is big, beautiful and eye-catching.

Image courtesy of our customer @palettenoir via Instagram

A third popular wall lamp is the 265 from Flos. This is a truly beautiful and useful lamp that gives a quality direct light and can easily be used over your coffee table.

One great thing about the 265 is that it doesn’t require a lot of wall space. Its mounting hardware is very small for a lamp of its size, and you end up with an incredibly flexible lamp that can illuminate a surprisingly large area. Its long arm means you can position the lamp head precisely where you need it and the counterweight makes the lamp’s movements easy and elegant.

Image courtesy of our customer @mittlillehjerte via Instagram

Lamps for the living room – is an inexpensive choice a bad choice?

We’re often asked if cheaper lamps are a bad choice. But what is cheap and what is expensive? At Lampemesteren we only carry quality lamps, but at several different price levels!

It’s largely a question of what your needs are. Do you need a lamp that’s dimmable or just something you can turn on and off? Should it have a built-in energy saving LED module or is the light source irrelevant? Some customers are looking for a classic design lamp, but they’re also available at different price levels so you can always find one that’s less expensive than the others.

It’s a difficult question, but one thing we’re sure of is that our quality lamps are available at a range of prices – we can meet both your needs and your budget.

Kde môžete v obývacej izbe použiť závesné a visiace svietidlá?

Kde môžete v obývacej izbe použiť závesné a visiace svietidlá?

Osvetlenie je jedným z najdôležitejších aspektov pri zariaďovaní obývačky. Má obrovský vplyv na to, ako miestnosť vnímate, a zmenou osvetlenia môžete ľahko zmeniť náladu. Lampy v obývacej izbe sú dnes krásnymi dizajnovými objektmi - zdobia aj vytvárajú atmosféru, takže sa nemusíte obmedzovať len na ich zavesenie nad stolom.

Vezmite si napríklad tento obrázok, na ktorom nad pohovkou visí závesné svietidlo Tom Dixon Etch z mosadze. Rovnako ľahko by mohol visieť nad príborníkom alebo v rohu s kreslom a malým príručným stolíkom. Môžete si vytvoriť "hygge stanice" po celej obývačke!
Na druhom obrázku vidíte dva Etch mini prívesky, tiež od Tom Dixon. Sú zavesené priamo uprostred steny - netradičná poloha, ktorá je však podľa nás efektívna a vyzerá skvele. Len nezabudnite, že by ste ich mali zavesiť v súlade s okolím, takmer akoby ste komponovali zátišie. Takto najlepšie oceníte ich krásu ako objektov, ako aj nádherný spôsob, akým osvetľujú vašu obývačku.

Leptané závesné svietidlá vrhajú tie najkrajšie tiene a sú skvelou voľbou, ak hľadáte náladové osvetlenie. Ak hľadáte priamejšie svetlo bez tieňov, stačí si vybrať inú žiarovku. Napríklad Etch nad konferenčným alebo jedálenským stolom by najlepšie fungoval so žiarovkou, ktorá premieta svetlo smerom nadol na povrch stola.

Obrázok s láskavým dovolením nášho zákazníka @krea_pernille prostredníctvom služby Instagram

Parádne lampy do obývačky - čo je práve teraz horúce?

Parádne lampy do obývačky - čo je práve teraz horúce?

Momentálne sú horúce interiéry inšpirované severskými krajinami a v ponuke nájdete množstvo inteligentných, krásnych a funkčných svietidiel do obývačky, ktoré tento štýl dopĺňajú. Keďže sme sa už pozreli na nástenné lampy a závesné svietidlá, radi by sme vám navrhli niekoľko najhorúcejších stolových a stojacích lámp, ktoré môžete použiť vo svojej obývačke.

Prvým návrhom je klasická PH lampa. Tu môžete vidieť PH 3/2 stolové a PH 3½-2½ podlahové v dvoch rôznych domácnostiach, ktoré majú podobný štýl - sivé steny a minimalistický a štýlový dekor. Počuli sme, že niektorí ľudia si myslia, že sú to lampy pre staršiu generáciu, ale v skutočnosti sú mimoriadne obľúbené v každej vekovej skupine. Rovnako často ich vidíme v domácnostiach mladých ľudí, pretože žijeme v dobe, keď sú ľudia ochotní minúť trochu viac peňazí na kvalitu a skvelý dizajn.
Obe lampy sú členmi rodiny s 3 tienidlami, ktorá dnes obsahuje 20 modelov vrátane troch vonkajších lámp. Poul Henningsen vyvinul systém 3 tienidiel v rokoch 1925 - 1926, keď navrhoval svietidlá pre spoločnosť Louis Poulsen, ktoré mali byť vystavené na medzinárodnej výstave v Paríži. Henningsen celý život pracoval na vytvorení neoslňujúceho osvetlenia a nakoniec neskončil s jednou lampou, ale s celým systémom - nádhernými lampami PH, ktoré poznáme dnes. Číslo lampy PH sa vzťahuje na veľkosť jej tienidla - PH 3½/2½ má tienidlo s priemerom približne 35 cm.

Ak máte záujem dozvedieť sa viac o klasickej lampe PH, celý seriál nájdete tu.

Obrázky pochádzajú od @bytved a nášho zákazníka @valdealma a z Instagramu

Ďalšou obľúbenou sériou svietidiel je AJ od Louis Poulsen. Tieto lampy sú známe ako starí známi a nájdete ich v mnohých domácnostiach vďaka ich klasickému a štýlovému vzhľadu.

Stolová lampa AJ nezaberá veľa miesta, takže sa mimoriadne dobre hodí na príborník alebo parapet. Tienidlo sa dá nastaviť nahor a nadol, takže si budete môcť posvietiť presne tam, kam potrebujete. Lampu AJ môžete použiť aj v kancelárii alebo spálni, takže keď si kúpite lampu AJ, vždy ju budete mať kam umiestniť.
V spoločnosti Lampemesteren praktizujeme to, čo kážeme - tu môžete vidieť Stolnú lampu AJ a Podlažnú lampu AJ v obývačke našej guru sociálnych médií Jannie. Je jasné, že - vďaka ich jednoduchosti - môžete v jednej miestnosti používať rôzne modely z tejto série bez toho, aby to bolo príliš na škodu. Jannie práve premiestnila stôl AJ do svojej domácej kancelárie a nahradila ho PH 3/2 - AJ sa skutočne často presúva, čo je ďalší dôkaz, že tieto lampy fungujú v mnohých rôznych prostrediach.

Je to tiež skvelý nápad, ak si myslíte, že miestnosť potrebuje trochu osviežiť. Nové a iné svetlo robí veľký rozdiel, takže ak je čas na zmenu, skúste vymeniť niektoré zo svojich lámp.

Obrázky s láskavým dovolením @bytved cez Instagram
Tu je ďalšia AJ Floor - krásna lampa, ktorá sa hodí do mnohých rôznych dekoratívnych schém. Nádherne vyzerá vedľa steny s farebnou omietkou Kabe, krásnych sivých svietnikov Kähler a stoličky AC2 od spoločnosti Andersen Furniture. Dekor je kompletný a lampa AJ Floor ho dotvára.

Obrázok so súhlasom @solgt_til_stanglakrids prostredníctvom Instagramu

Panthella MINI od spoločnosti Louis Poulsen je ďalším veľmi obľúbeným svietidlom do obývačky. Je to relatívne nový model, ale nájdete ho už v mnohých domácnostiach. Panthella MINI má priemer len 25 cm a vďaka svojim malým rozmerom ju môžete použiť v mnohých rôznych situáciách.

Je k dispozícii v ružovej, červenej, fialovej, modrej, oranžovej, žltej, dvoch odtieňoch zelenej, bielej, čiernej, novej iskrivej chrómovej a opálovej akrylovej farbe, ako je zobrazené na obrázku.

Má zabudovaný zdroj svetla LED a 3-stupňový stmievač, takže táto dizajnová lampa od Louis Poulsen je superkrásna a zároveň naozaj užitočná.

Panthella MINI je vyrobená s kovovým tienidlom, čo bol pôvodný nápad Vernera Pantona s lampou z roku 1971, ktorý sa však nedal vyrobiť pomocou vtedy dostupnej technológie. Kovové tienidlo je z vnútornej strany biele, čo odráža svetlo smerom dole k nohe a potom hore do miestnosti - naozaj krásna lampa, ktorá sa uplatní všade.
Panthella MINI v opálovej farbe, ako je tu zobrazená, naozaj vyčnieva z radu, keďže zvyšok sortimentu používa kovové tienidlá. Ak si vyberiete opálové akrylátové tienidlo, bude osvetlená celá obrazovka, preto je dobré premyslieť si svoje potreby osvetlenia skôr, ako sa rozhodnete, ktoré svietidlo Panthella MINI si kúpite.

Obrázok s láskavým dovolením nášho zákazníka @homehappydk prostredníctvom služby Instagram

Keď príde reč na obľúbené lampy do obývačky, nemôžeme zabudnúť na sladký kvetináč VP3 od &tradition.  Je to bestseller, ktorý nikdy nevyjde z módy. VP3 navrhol Verner Panton a je k dispozícii aj ako závesné svietidlo v dvoch rôznych veľkostiach a v rôznych nádherných farbách. U nás v Lampemesteren je jednoznačne najpredávanejšou farbou matná svetlosivá a úspech má aj nová matná čierna - môžete si ju pozrieť tu.

Použite Flowerpot v obývačke, na nočnom stolíku alebo v detskej izbe - s touto krásnou dizajnovou klasikou sú možnosti nekonečné.

Pozrite si celý sortiment Flowerpot zde.

Obrázok s láskavým dovolením nášho zákazníka @_bylilli prostredníctvom Instagramu