Jørn Utzon

Narodený: 1918 - Zomrel: 2008
Najznámejšie diela: Opera v Sydney, Vodná veža v Svaneke, pavilón Langelinie, Národné múzeum v Kodani, závesné svietidlo Utzon JU1 od &tradition, závesné svietidlo Concert od Lightyears a závesné svietidlo Opera od Lightyears
Vzdelanie: architekt

História
Jørn Utzon sa narodil v Kodani, ale keď mal 1 rok, jeho rodina sa presťahovala do Aalborgu. Preslávila ho najmä budova opery v Sydney, ale navrhol aj niekoľko krásnych svietidiel, napríklad závesné svietidlo Utzon, závesné svietidlo Concert a závesné svietidlo Opera.

Jeho otec bol uznávaným konštruktérom lodí v továrni v Aalborgu a bol známy precíznosťou a detailnosťou svojich návrhov, čo je technika, ktorou sa Jørn Utzon inšpiroval pri svojich vlastných návrhoch.  

V roku 1930 sa Jørn Utzon s rodinou vybral na výstavu do Štokholmu, ktorá sa pre mladého chlapca stala zlomovým bodom a miestom, kde prvýkrát uvidel štýl funkcionalizmu.

V roku 1937 začal Jørn Utzon študovať architektúru na Kodanskej akadémii umenia a štúdium ukončil v roku 1942. Ešte v tom istom roku Nemci počas vojny obsadili Dánsko a Jørn Utzon utiekol do Švédska, kde v tom čase už pôsobili slávni dizajnéri, ako napríklad Arne Jacobsen, Poul Henningsen, Halldor Gunnløgsson, Tobias Faber a mnohí ďalší. Všetkých inšpiroval severský funkcionalizmus ich mesta Asplund, kde pracovali v kresliarskom ateliéri Alvar Aaltos.

Po nemeckej kapitulácii v roku 1945 chcel Utzon pomôcť znovu vybudovať Európu a začal s niekoľkými malými dočasnými domami v Holandsku.

V roku 1956 Jørn Utzon navrhol budovu opery v Sydney, ktorá je dodnes majákom moderného a experimentálneho dizajnu.

Medzi všetkými nádhernými stavbami si Utzon našiel čas aj na navrhovanie veľmi populárnych a krásnych svietidiel.
Zdieľajte svoje fotografie s @lampemesteren
Inšpirujte sa a nechajte sa inšpirovať od jedného jedinečného domova k druhému. Označte svoje fotografie #ánoLampemesteren a možno tu uvidíte svoj domov!