Dobrá rada o žiarovkách

Hľadanie cesty

Existuje obrovský a niekedy mätúci výber žiaroviek. Ktorú si vybrať? Aké svetlo poskytujú? Kde je najlepšie ich použiť? Tu je malý sprievodca, ktorý vám pomôže zorientovať sa a správne si vybrať.

Na čo si treba dať pozor:

Objímka žiarovky: Skontrolujte typ aj veľkosť pätice, aby ste sa uistili, že žiarovka bude pasovať do vašej lampy.

Stmievanie: Skontrolujte, či je žiarovka stmievateľná. Vždy je to jasne uvedené na obale. Štandardné žiarovky sú vždy stmievateľné.

Svetlá farba: Teplé svetlo - 2 700 - 3 300 Kelvinov - je podobné tradičnej žiarovke. 3 300 - 4 000 kelvinov je neutrálne svetlo, zatiaľ čo všetko nad 4 000 kelvinov je chladnejšie svetlo. Chladnejšie svetlo a svetlo, ktoré je príliš biele, môže vytvárať nepríjemné vnútorné prostredie a v domácnosti má tendenciu fungovať menej dobre.
2 500 - 2 700 Kelvinov je skvelých na relaxáciu. 4 000-4 500 je najvhodnejších pre pracovné situácie. 6 000 Kelvinov a viac môže pomôcť pri sezónnej afektívnej poruche (SAD)/zimnej depresii alebo ak potrebujete dodať energiu.

Reprodukcia farieb: Príliš žlté svetlo môže spôsobiť neprirodzenú reprodukciu farieb. Svetelné zdroje sa hodnotia na stupnici RA/CRI od 0 do 100, kde 100 je prirodzené denné svetlo. V situáciách, keď potrebujete dobrú reprodukciu farieb, hľadajte hodnotu RA alebo CRI aspoň 90. Halogénové žiarovky majú zvyčajne hodnotenie 99 - sú najlepšie pri reprodukcii farieb, ale spotrebujú o niečo viac energie. LED žiarovky sa zvyčajne pohybujú v rozmedzí 80 - 95 - nie vždy najlepšie reprodukujú farby, ale pre domácnosť sú vhodné, ak si vyberiete hodnotenie vyššie ako 80.

Energetická trieda: Zvoľte žiarovku triedy A alebo vyššej alebo žiarovku LED.
Typy Objímka žiarovky:

Typy Objímka žiarovky:

Najbežnejšie typy zásuviek sú:

E27 – štandardná zásuvka Edison
E14 – malá Edisonova skrutkovacia zásuvka
G9 – dvojkolíková halogénová zásuvka
GU10 – dvojkolíková halogénová bodová zásuvka

Halogén

Halogén
Dobré žiarovky užitočné v mnohých situáciách. Pozrite sa na výkon a veľkosť objímky.

Používa
Situácie, v ktorých potrebujete dobré svetlo s dobrou reprodukciou farieb. Vynikajúce na osvetlenie zrkadiel a lampy na čítanie, kde potrebujete teplé a koncentrované svetlo.

Výhody
Dobrá reprodukcia farieb - hodnotenie RA/CRI 99. Najbližšie k prirodzenému dennému svetlu. Teplá - teplota farieb približne 3000 Kelvinov. Môže sa používať s "krycou" žiarovkou na nahradenie tradičných žiaroviek.

Nevýhody
Spotrebuje viac energie ako LED. Krátka životnosť. Vyžaruje veľa tepla.

Pozrite si naše halogénové žiarovky tu..

LED

Úsporné žiarovky. Namiesto vo wattoch sa udávajú v lúmenoch, ktoré vyjadrujú intenzitu vyžarovaného svetla.

15 W = 140 lúmenov
25W = 250 lumenov
40W = 470 lumenov
60W - 800 lumenov
75W = 1050 lumenov
100W = 1520 lumenov

Používa
Skvelé tam, kde je potrebné nechať lampy svietiť dlhší čas. Skvelé riešenie aj pre vonkajšie osvetlenie.

Výhody
Spotrebujte veľmi málo energie. Dlhá životnosť.

Nevýhody
Nie je taká dobrá z hľadiska reprodukcie farieb - hodnotenie RA/CRI medzi 80 a 95. Lacnejšie LED žiarovky majú tendenciu poskytovať pomerne studené svetlo - vyberte si žiarovku s farebnou teplotou približne 3 000 Kelvinov, často označovanú ako "teplá biela".

Pozrite si naše LED žiarovky tu..

Osvetlenie budúcnosti

Spoločnosť Philips v spolupráci so spoločnosťou Apple vyvinula Philips Hue - rad žiaroviek a svietidiel, ktoré môžete ovládať a vytvoriť si tak presne také osvetlenie, aké chcete. Stačí si stiahnuť aplikáciu a budete môcť nastaviť intenzitu a farbu svetla (zo 16 miliónov možných farieb). Žiarovky Philips Hue môžete naprogramovať tak, aby sa zapínali alebo vypínali v určitom čase. Ráno môže zosilnieť a večer zoslabnúť. Je to skvelé riešenie zabezpečenia domácnosti, pretože môžete nastaviť zapínanie a vypínanie svetiel v priebehu dňa v celom dome. Možnosti sú nekonečné.

Philips Hue skutočne osvetľuje budúcnosť.

Pozrite si naše produkty Philips Hue tu. (Upozorňujeme, že žiarovky Philips Hue sú k dispozícii s päticami E27 a GU10 a zodpovedajú 60W žiarovkám.)