Jaime Hayon

Narodený: 1974 v Madride
Populárne diela: vázy Ikebana pre Fritz Hansen a lampy Formakami pre &tradition. Stoličky Jaime Hayon: Lounge Chair JH97 pre Fritz Hansen a Elefy Chair pre &tradition
Vzdelanie: priemyselný dizajn na Európskom inštitúte dizajnu.

Španielsky dizajnér a umelec Jaime Hayon sa narodil v roku 1971 v Madride. Jeho vzdelanie v oblasti priemyselného dizajnu výrazne ovplyvnilo jeho návrhy, od jednoduchého nábytku Jaime Hayon až po jeho elegantnejšie svietidlá.

Je známy tým, že vždy nachádza nové perspektívy a posúva hranice umenia a dizajnu. Okrem toho, že má cit pre kombináciu predmetov s funkčnosťou, Jaime Hayon dokáže navrhovať výrobky s osobnosťou a históriou. Na tému svojej práce hovorí, že je dôležité mať na pamäti, že jeho návrhy sú od ľudí pre ľudí. Podľa jeho názoru by návrhy mali pôsobiť provokatívne a používateľ by sa pri nich mal cítiť príjemne.

Ateliér Jaime Hayon

V roku 1997 po ukončení štúdia priemyselného dizajnu odišiel na Fabricu: akadémiu dizajnu a komunikácie podporovanú spoločnosťou Benetton. Rýchlo sa vypracoval zo študenta na vedúceho oddelenia dizajnu. O osem rokov neskôr sa Jaime rozhodol, že si otvorí štúdio, ktoré pomenoval Hayon Studio. Netrvalo dlho a dosiahol úspech - najprv v oblasti dizajnových hračiek, keramiky a nábytku, neskôr sa prepracoval k dekoráciám a inštaláciám.

Hayon Studio sídli vo Valencii v Španielsku. Jeho práce boli uverejnené v najprestížnejších umeleckých a dizajnérskych publikáciách na svete a získal rôzne ocenenia vrátane Elle Decoration International Design Award. Časopis Time ho označil za jedného zo 100 najvýznamnejších tvorcov našej doby, zatiaľ čo časopis Wallpaper ho označil za jedného z najvplyvnejších tvorcov posledného desaťročia.

Jamie Hayon a Fritz Hansen

Návrhy Jaimeho Hayona bez problémov zapadajú do DNA spoločnosti Fritz Hansen, ktorá sa zameriava nielen na kvalitu a funkčnosť, ale aj na estetiku. V spojení s vysokou funkčnosťou vdychuje Hayon každému návrhu osobnosť a dáva mu dušu, s ktorou sa používateľ môže tak či onak stotožniť. To sa jasne odráža vo vázach Jaime Hayon, ktoré umožňujú aranžovať odrezané kvety do úžasnej kytice. Samotná váza je vysoko dekoratívna a vyzerá krásne, či už je naplnená kvetmi, alebo úplne samostatne. Za pozornosť stojí aj Hayonov Happy Hook. Funkčný háčik má čiperný dizajn, ktorý je zjavne inšpirovaný smajlíkom, ktorého všetci poznáme a milujeme.

Domáce doplnky Jaime Hayon od spoločnosti Fritz Hansen nájdete tu

Jaime Hayon a &tradition

Sortiment &tradition zahŕňa niektoré z obľúbených svietidiel Formakami od Jaime Hayona. Lampy sú inšpirované tradičnými lampami z ryžového papiera, ktoré sa najčastejšie spájajú s japonským štýlom. Sám dizajnér hovorí, že Formakami predstavuje bod, v ktorom sa "minulosť stáva prítomnosťou". Lampa spája krásne príjemné svetlo, ktoré presvitá cez tenký materiál, s moderným škandinávskym výrazom.

Domáce doplnky Jaime Hayon z &tradition nájdete tu
Zdieľajte svoje fotografie s @lampemesteren
Inšpirujte sa a nechajte sa inšpirovať od jedného jedinečného domova k druhému. Označte svoje fotografie #ánoLampemesteren a možno tu uvidíte svoj domov!