Antonio Citterio

Narodený: 1950
Najznámejšie diela: Hotel HafenCity v Hamburgu, projekt Neumühlen, renovácia Ferrante Aporti, lampa Kelvin, lampa Lastra
Vzdelanie: architekt, Polytechnická univerzita v Miláne

Pôvod
Antonio Citterio sa narodil v roku 1950 v Mede v Taliansku a okrem iných projektov navrhol lampy Kelvin a Lastra pre spoločnosť Flos. Ako priemyselný dizajnér Citterio pracoval pre talianske aj medzinárodné spoločnosti, ako sú Italia, Flexform, Flos, Iittala, Axor-Hansgrohe, Hermès, Kartell a Vitra.

Vzdelanie architekta získal na Polytechnickej univerzite v Miláne a v roku 1972 otvoril svoj ateliér architektúry a interiérového dizajnu. Je medzinárodne uznávaným architektom a vyhral niekoľko architektonických súťaží.

V rokoch 1987 až 1996 spolupracoval s Terrym Dwanom a spoločne vytvorili budovy v Európe aj v Japonsku.

V roku 1999 založil spolu s Patriciou Viel interdisciplinárnu architektonickú, priemyselnú a grafickú kanceláriu Antonio Citterio Patricia Viel.

Prax vypracúva projekty obytných a bytových komplexov, hotelov, nákupných centier, priemyselných budov, konverzií verejných budov, plánovania kancelárií a showroomov a firemnej komunikácie.

V roku 2005 Antonio Citterio Patricia Viel vyhral súťaž na návrh hotela pre štvrť HafenCity v Hamburgu a získal druhú cenu v súťaži na návrh hotela pre nový výstavný areál Rho-Pero v Miláne.

V tom istom roku získal ich návrh projektu Neumühlen druhé miesto v súťaži Hamburg Architektur Preis a čestné uznanie v súťaži Deutscher Architektur Preis.

V roku 2005 získala kancelária aj druhú cenu v súťaži na projekt Parco Levante Cesenatico a zvíťazila v medzinárodnej súťaži na rekonštrukciu budovy Ferrante Aporti v Miláne, v ktorej predtým sídlila talianska pošta.

V roku 2007 získal ich návrh na Diocesano Musem v Miláne druhú cenu v ďalšej medzinárodnej súťaži. Citterio bol v tom istom roku Kráľovskou spoločnosťou pre podporu umenia, výroby a obchodu v Londýne vymenovaný za kráľovského dizajnéra pre priemysel.

Od roku 2006 je Antonio Citterio profesorom na Accademia di Architettura dell'Università della Svizzera Italiana. V roku 2007 sa stal členom Talianskej rady pre dizajn.
Zdieľajte svoje fotografie s @lampemesteren
Inšpirujte sa a nechajte sa inšpirovať od jedného jedinečného domova k druhému. Označte svoje fotografie #ánoLampemesteren a možno tu uvidíte svoj domov!