Benny Frandsen

Narodený: 1941
Najznámejšie dielo: Ball family
Vzdelanie: elektrotechnický inžinier

Pozadie
Benny Frandsen sa narodil v Skanderborgu a vyštudoval elektrotechniku, najmä preto, že jeho matka si myslela, že by mal vyštudovať. Jeho snom bolo navrhovať a vyrábať riešenia osvetlenia. Začínal v malom a navrhoval svietidlá pre miestny klub, potom sa snažil - a neúspešne - presvedčiť svojho vtedajšieho šéfa, aby mu dal povolenie začať vyrábať svietidlá.

V roku 1968 začal Benny Frandsen samostatne vyrábať štvorcové a geometrické svietidlá, ale ich predaj sa nikdy nerozbehol. Benny Frandsen prišiel na to, že to, čo Dáni naozaj chcú, sú okrúhle lampy, a preto navrhol svoju prvú okrúhlu lampu s príznačným názvom "Ball".

Táto lampa sa stala východiskovým bodom kariéry Bennyho Frandsena! Každý chcel lampu Ball, pretože jej elegantný, magnetický dizajn sa hodil na použitie v celom dome bez ohľadu na štýl zariadenia. Lampa Ball sa stala veľmi úspešnou a zanedlho bola lampa dostupná aj v iných verziách ako len v pôvodnej montovanej lampe.

V roku 1972 Benny Frandsen presunul výrobu svojich svietidiel zo svojho domu do továrne v Skanderborgu, aby lepšie vyhovel obrovskému dopytu po svietidle Ball. Spoločnosť sa okamžite rozbehla a v roku 1993 ju kúpila skupina Frits Group, po ktorej sa spojila so spoločnosťou Lyskilde. Benny Frandsen pokračoval vo vedení spoločnosti ako jej generálny riaditeľ. V roku 1996 sa rozhodol spoločnosť odkúpiť a zmeniť jej názov na Frandsen Lighting A/S.

V roku 2005 spoločnosť Frandsen kúpila Verpan, menšieho výrobcu osvetlenia, ktorý vlastnil práva na výrobu slávnych svietidiel Globe od Vernera Pantona. Zaviedli Globe do výroby a čoskoro sa akvizícia spoločnosti Verpan vyvinula vo veľký úspech spoločnosti Frandsen. Dnes majú spoločnosti Frandsen a Verpan licenciu na výrobu približne 80 návrhov svietidiel Vernera Pantona.

V roku 2011 spoločnosti Frandsen a Verpan získali licenciu na výrobu radu Pantonových návrhov nábytku a kobercov, ktoré sa vyrábajú dodnes.

V roku 2018 si pripomíname 50. výročie lampy Ball a z tohto dôvodu boli vyrobené nové modely. Spoločnosť Benny Frandsen dobre a skutočne dokázala, že dobrý dizajn a dobrý obchodný talent nikdy nevyjdú z módy.
Zobraziť 36 z 84 produktov
Zdieľajte svoje fotografie s @lampemesteren
Inšpirujte sa a nechajte sa inšpirovať od jedného jedinečného domova k druhému. Označte svoje fotografie #ánoLampemesteren a možno tu uvidíte svoj domov!