Hans J. Wegner

Narodil sa: 1914 - Zomrel: 2007
Najznámejšie diela: "The Pendant lamp" cable lift pendant lamp lamp, séria lámp Opala, kreslo Wishbone, čínske kreslo, "The Chair"
Vzdelanie: dizajnér

Pôvod
Hans J. Wegner sa narodil v roku 1914 v dánskom meste Tønder. Vo veku 22 rokov bol v roku 1936 prijatý za študenta na Kunsthåndværkerskolen - Škole umenia a remesiel, ktorá je dnes súčasťou Dánskej školy dizajnu - na toto miesto sa neskôr vrátil ako inštruktor. V roku 1943 si Wegner otvoril vlastné dizajnérske štúdio a vytvoril čínsku stoličku, ktorá - spolu s okrúhlou stoličkou z roku 1949 - tvorila základ veľkej časti jeho neskoršej tvorby. Okrúhla stolička sa neskôr stala známou ako The Chair (Stolička) po tom, ako ju použili John F. Kennedy a Richard Nixon v televíznej prezidentskej debate. Hoci stolička je nepochybne jednou z najväčších ikon Wegnerovej rozsiahlej tvorby, mnohí sa domnievajú, že stolička Wishbone z roku 1950 bola v skutočnosti jeho najväčším komerčným úspechom.

Hans J. Wegner bol aj nadaným dizajnérom svietidiel. Jeho slávna lampa s lanovým výťahom z roku 1962, The Pendant lamp, sa vyrába dodnes. Závesná lampa s lanovým výťahom aj jeho futuristická séria Opala - pôvodne navrhnutá v 70. rokoch pre Hotel Scandinavia v Kodani - sa teraz vyrábajú ako súčasť produktového radu Pandul. Hans J. Wegner získal počas svojej kariéry množstvo medzinárodných ocenení a v roku 1997 mu The Royal College of Art v Londýne udelila čestný doktorát.
Zdieľajte svoje fotografie s @lampemesteren
Inšpirujte sa a nechajte sa inšpirovať od jedného jedinečného domova k druhému. Označte svoje fotografie #ánoLampemesteren a možno tu uvidíte svoj domov!