Ocenenia za dizajn

Najväčšie časopisy o bývaní a dizajne v krajine už mnoho rokov oceňujú dizajn, ktorý vo svojej oblasti dosiahol niečo výnimočné, v rámci prestížneho ocenenia Design Awards. To najlepšie z dánskeho dizajnu sa oslavuje počas večera plného osláv a radosti vo vzduchu, keď všetci netrpezlivo čakajú na to, kto bude vyhlásený za najlepšieho roka vo svojich kategóriách. Slávnostné udeľovanie cien je prehliadkou dánskeho dizajnu a svedectvom o kreativite, ktorá v Dánsku existuje.
 
Ceny za dizajn sa prvýkrát udeľovali v roku 2013 a odvtedy sú každoročnou udalosťou. Slávnostný ceremoniál oceňuje a oslavuje to najlepšie v oblasti dizajnu a ceny sa udeľujú v kategóriách Dizajnér roka, Kreatívec roka, Nábytok roka, Dizajn roka, Comeback roka, Lampa roka, Zelený nápad roka a Inovácia roka.
 
Víťazov Danish Design Awards vyberá porota zložená z odborníkov a profesionálov v oblasti dizajnu a architektúry. Porota hodnotí predložené návrhy dizajnu na základe viacerých kritérií vrátane originality, funkčnosti, udržateľnosti a estetiky. Ocenenie je uznaním kreativity a remeselnej zručnosti potrebnej na vytvorenie krásnych a funkčných dizajnových predmetov. Je to aj spôsob, ako zdôrazniť význam dánskeho dizajnu na svetovej scéne a ukázať, že Dánsko je stále vedúcou krajinou v oblasti dizajnu a architektúry.
 
Danish Design Awards je podujatie, na ktoré by sa mali tešiť všetci nadšenci dizajnu. Je to príležitosť vidieť to najlepšie z dánskeho dizajnu a osláviť talentovaných dizajnérov a tvorcov, vďaka ktorým je Dánsko vedúcou krajinou v oblasti dizajnu. Nižšie si môžete pozrieť všetky svietidlá, ktoré v priebehu rokov zvíťazili.

Víťazné lampy

Víťaz ceny za dizajn 2023

Porotcovia opisujú tohtoročnú lampu ako dizajn, ktorý je síce vizuálne podobný predchádzajúcim konceptom, ale zdokonaľuje sa a optimalizuje v súlade s modernou estetikou a aktuálne dostupnou technológiou. Lampa je praktická a rieši špecifické potreby osvetlenia tým, že dokáže presne nasmerovať svetlo do požadovaných smerov a zároveň je nastaviteľná pomocou funkcie stmievania, aby sa prispôsobila rôznym situáciám. Vyžaruje pocit pokory, sústredenosti a dokonalej elegancie a predstavuje poctivosť a úprimnosť, ktorá presahuje rámec existujúceho.

Všetky svietidlá série MS od Mette Schelde pre Fritz Hansen si môžete pozrieť tu

Víťaz ceny za dizajn 2022

Lampou roka 2022 sa stala nádherná lampa OneLine, ktorú pre Fritz Hansen navrhol Kasper Kjeldgaard. Táto tenká, vzdušná lampa zvíťazila pre svoj funkčný dizajn aj úžasnú estetiku - a ak lampu OneLine uvidíte naživo, ľahko pochopíte, prečo zvíťazila. Lampa je k dispozícii v troch odtieňoch a možno ju otáčať o 360 stupňov, aby osvetľovala presne to, čo chcete.

Aby ste sa dozvedeli viac, môžete si tu pozrieť všetky tri farby, v ktorých sa svietidlo OneLine dodáva!

Víťaz ceny za dizajn 2021

V roku 2021 dánska dizajnérska spoločnosť Louis Poulsen zdvihla nad hlavu trofej Design Awards za spoluprácu s dizajnérkou Annou Boysen na krásnom svietidle Moonsetter. Bystrý čitateľ si pravdepodobne všimne, že Moonsetter znie povedome - a ak ste videli televízny program "Denmark's Next Classic" na DR, pravdepodobne viete, že Moonsetter vyhral súťaž programu v roku 2020 a skutočne sa stal ďalšou dánskou klasikou, keď ho vyrobila spoločnosť Louis Poulsen. Ak sa chcete dozvedieť viac o svietidlách, ktoré sú "slávne z televízie", môžete si prečítať náš článok Slávne svietidlá tu!

Pozrite si lampu Moonsetter tu!

Víťaz ceny za dizajn 2019

Atmosféra pri stole Louis Poulsen a Christian Flindt bola bezpochyby búrlivá, keď bolo oznámené, že ich úžasné nástenné svietidlo Flindt získalo trofej - a hoci dánska dizajnérska spoločnosť Louis Poulsen získala cenu za dizajn už predtým, po druhý raz to nie je o nič menej slávnostné. Nádherné vonkajšie svietidlo je k dispozícii v mnohých veľkostiach a variantoch.

Flindt si môžete pozrieť tu!

Víťaz ceny za dizajn 2018

Jednoduchá, minimalistická silueta, dobré svetlo a vyvážená a precízna estetika. Netreba veľa, aby ste pochopili, prečo Muuto a Jens Fager získali za svoju znamenitú lampu Tip cenu za dizajn 2018. Lampa je k dispozícii ako stolová, stojacia a nástenná lampa a dodáva sa v sivej, bielej a medenohnedej farbe.

Všetky varianty lampy Tip si môžete pozrieť tu!

Víťaz ceny za dizajn 2017

Keď sa v roku 2017 dostala značka Yuh na trh, bola to dizajnová revolúcia, ktorá v mnohých ohľadoch porušila dizajnové tradície, ale zároveň ich aj rešpektovala. Yuh, vyslovované "You", sa vyznačuje nádherným otočným tienidlom a neuveriteľne čistým a precíznym dizajnom, ktorý určite poteší diváka na dlhé roky. Za lampou stojí dizajnérska dvojica Gamfratesi a Louis Poulsen.

Ukážte Yuh tu!