AJ Stôl - vytvorí sa ikona dizajnu


AJ STOLOVÁ - VZNIKÁ IKONA DIZAJNU
Vráťte sa s nami do 60. rokov minulého storočia. John F. Kennedy kandidoval na prezidenta, Beatles brali svet útokom skladbou Love Me Do a ženy začali dosahovať skutočný pokrok v pracovnej oblasti. V Dánsku bol v centre Kodane postavený prvý dizajnový hotel na svete - a v tomto dizajnovom hoteli vznikli aj niektoré z najpopulárnejších a najikonickejších lámp a kusov nábytku od Arneho Jacobsena. A práve tieto lampy sú predmetom tohto článku. Konkrétne ide o Stolová lampa AJ.
Arne Jacobsen - dizajnér a architekt

Arne Jacobsen - dizajnér a architekt

Arne Jacobsen sa narodil v roku 1902 a v roku 1924 sa vyučil za architekta. Mladému Jacobsenovi však v žilách kolovala kreativita, a tak po ukončení štúdia začal v roku 1927 študovať na Kráľovskej dánskej akadémii výtvarných umení v Kodani. Spôsob myslenia Arneho Jacobsena bol inovatívny a formovaný jeho architektonickým vzdelaním, takže sa rýchlo stal jednou z ašpirujúcich hviezd školy. Rok po ukončení štúdia získal cenu za projekt pre Národné múzeum, čo udalo tón jeho sľubnej kariére v oblasti dizajnu.

V tridsiatych rokoch 20. storočia sa Arne Jacobsen skutočne presadil, keď stál na čele nového štýlu známeho ako medzinárodný funkcionalizmus. V nasledujúcich rokoch Arne Jacobsen navrhol celý rad domov v Dánsku a vo zvyšku sveta, všetky s jednoduchým, funkcionalistickým, moderným výrazom. Mestský úrad Rødovre, Národná banka a mestský úrad Århus sú ikony vytvorené rukou Arneho Jacobsena.

V priebehu 50. rokov sa Arne Jacobsen pustil do navrhovania nábytku s rovnakým architektonickým tvarom ako jeho budovy. Mravec bol prvou stoličkou, ktorá uzrela svetlo sveta, a dodnes je neuveriteľne obľúbenou stoličkou na celom svete.
Hotel, ktorý spôsobil revolúciu v dánskom dizajne

Hotel, ktorý spôsobil revolúciu v dánskom dizajne

To nás privádza k prelomovému roku 1960. Hrozila studená vojna, USA pristáli na Mesiaci, do ulíc sa valili nepokoje mládeže a uprostred Kodane - čo by kameňom dohodil od hlavnej stanice - vznikala ikonická a na budúcnosť zameraná budova.

Hotel SAS Royal navrhol Arne Jacobsen ako prvý dizajnový hotel na svete. Jeho zámerom bolo podporiť cestovný ruch v Dánsku, najmä zatraktívniť ho pre turistov z USA, ktorí mali vďaka novým leteckým linkám čoraz lepší prístup do severských krajín.

Arne Jacobsen sa vyznačoval moderným a elegantným dizajnom, ktorý prenikal do všetkých častí hotela. Ikonické stoličky - Labuť a Vajíčko - boli navrhnuté pre foyer hotela a slúžili ako jemná zmluva k ostrej architektúre vo zvyšku budovy. Tento štýl prenikol do celej budovy vrátane príborov, nočných stolíkov, závesov a tapiet.
Lampa AJ sa objavuje

Lampa AJ sa objavuje

Osvetlenie bolo - samozrejme - tiež súčasťou koncepcie dizajnu. Arne Jacobsen odvtedy uviedol, že sa mu nepáčili žiarivky, ktoré boli potrebné na osvetlenie foyer, preto si dal extra prácu so všetkými ostatnými svietidlami, ktoré sa v hoteli nachádzali.

Lampy AJ boli navrhnuté ako sochárske a malebné doplnky výzdoby hotela SAS Royal v roku 1957 a ich tvary a elegantný architektonický výraz boli vo svete svetelného dizajnu úplne nové. Spoločnosť Louis Poulsen odvtedy prevzala výrobu svietidiel AJ.

V súčasnosti sú svietidlá AJ Lamps jednými z najobľúbenejších svietidiel, pretože ich nadčasový dizajn sa dokonale hodí do každej domácnosti. Či už dávate prednosť severskému, minimalistickému interiéru, alebo máte radi výrazné farby a riadite sa zásadou "viac je viac", existuje pre vás a váš domov lampa AJ.
Investícia do lampy na celý život

Investícia do lampy na celý život

Stolová lampa AJ je dokonalým doplnkom do každej domácnosti a môžete ju umiestniť kamkoľvek budete chcieť. Čo tak na pracovný stôl, aby poskytla dokonalé pracovné svetlo? Alebo možno na malom stolíku v obývačke, aby ste si navodili atmosféru, keď čítate knihu alebo trávite čas s telefónom? Môžete ho dokonca umiestniť na parapet a umožniť, aby jeho jednoduchý, ale neuveriteľne krásny dizajn poskytol vám a vašim hosťom malý dizajnový zážitok vždy, keď okolo neho prejdete. Bez ohľadu na to, kam túto božskú lampu umiestnite, niet pochýb o tom, že ide o klasiku vyrobenú na dlhé roky - aj vo vašej domácnosti.

Lampa je vyrobená z ocele a zinku a pôvodne bola k dispozícii v čiernej, bielej a svetlo petrolejovej farbe. V súvislosti so 60. výročím uviedla spoločnosť Louis Poulsen na trh stolová lampa AJ v siedmich nových farbách a teraz je k dispozícii aj v tmavozelenej, okrovej, hrdzavo červenej, polnočnej modrej, baklažánovej a dvoch odtieňoch sivej. Ak chcete mať jednotný vzhľad, lampa je k dispozícii aj vo verziách na stenu a podlahu, takže kúzlo AJ sa neobmedzuje len na stoly vo vašej domácnosti.

Stolová lampa AJ robí presne to, na čo bola vytvorená - prispieva ku krásnemu dizajnu nábytku a prispieva k celistvosti luxusného interiéru. Stolová lampa AJ však poskytuje aj skvelý kontrast k retro nábytku z teakového dreva, lacnému príborníku Ikea alebo možno k nábytku, ktorý ste si sami vyrobili. Nezáleží teda na tom, či sledujete televíziu vo vajíčku alebo v otlčenom starom kresle, stolová lampa AJ je investícia na celý život!

Pozrite si stolnú lampu AJ tu