AJ Podlaha - nadčasová voľba lampy


PODLAHOVÁ LAMPA AJ - NADČASOVÁ VOĽBA
Vráťte sa s nami do 60. rokov minulého storočia. Z gramofónov sa ozývali tóny Beach Boys, hnutie Flower Power bolo v plnom prúde a USA sa ozýval slávny prejav Martina Luthera Kinga "Mám sen". V Dánsku bol v centre Kodane postavený prvý dizajnový hotel na svete - a v tomto dizajnovom hoteli vznikli aj niektoré z najpopulárnejších a najikonickejších lámp a kusov nábytku od Arneho Jacobsena. A práve tieto lampy sú predmetom tohto článku. Konkrétne ide o podlahovú lampu AJ.
Arne Jacobsen spôsobil revolúciu v dánskom dizajne

Arne Jacobsen spôsobil revolúciu v dánskom dizajne

Arne Jacobsen sa narodil v roku 1902 a v roku 1924 sa vyučil za architekta. Mladému Jacobsenovi však v žilách kolovala kreativita, a tak po ukončení štúdia začal v roku 1927 študovať na Kráľovskej dánskej akadémii výtvarných umení v Kodani. Spôsob myslenia Arneho Jacobsena bol inovatívny a formovaný jeho architektonickým vzdelaním, takže sa rýchlo stal jednou z ašpirujúcich hviezd školy. Rok po ukončení štúdia získal cenu za projekt pre Národné múzeum, čo udalo tón jeho sľubnej kariére v oblasti dizajnu.

V tridsiatych rokoch 20. storočia sa Arne Jacobsen skutočne presadil, keď stál na čele nového štýlu známeho ako medzinárodný funkcionalizmus. V nasledujúcich rokoch Arne Jacobsen navrhol celý rad domov v Dánsku a vo zvyšku sveta, všetky s jednoduchým, funkcionalistickým, moderným výrazom. Mestský úrad Rødovre, Národná banka a mestský úrad Århus sú ikony vytvorené rukou Arneho Jacobsena.

V priebehu 50. rokov sa Arne Jacobsen pustil do navrhovania nábytku s rovnakým architektonickým tvarom ako jeho budovy. Mravec bol prvou stoličkou, ktorá uzrela svetlo sveta, a dodnes je neuveriteľne obľúbenou stoličkou na celom svete.
Prvý dizajnový hotel na svete

Prvý dizajnový hotel na svete

To nás privádza k 1. júlu 1960, keď bola konečne dokončená špeciálna budova v dánskom hlavnom meste: Prvý mrakodrap v Dánsku. Hotel SAS Royal sa stal ikonickou súčasťou panorámy Kodane.

SAS Royal Hotel navrhol Arne Jacobsen ako prvý dizajnový hotel na svete. Jeho zámerom bolo podporiť cestovný ruch v Dánsku, najmä zatraktívniť ho pre turistov z USA, ktorí mali vďaka novým leteckým linkám čoraz lepší prístup do severských krajín.

Arne Jacobsen sa vyznačoval moderným a elegantným dizajnom, ktorý prenikol do všetkých častí hotela. Ikonické stoličky - Labuť a Vajíčko - boli navrhnuté pre foyer hotela a slúžili ako jemná zmluva k ostrej architektúre vo zvyšku budovy. Tento štýl prenikol do celej budovy vrátane príborov, nočných stolíkov, závesov a tapiet.
Zrodila sa ikona dizajnu

Zrodila sa ikona dizajnu

Súčasťou koncepcie dizajnu bolo - samozrejme - aj osvetlenie. Arne Jacobsen odvtedy uviedol, že sa mu nepáčili žiarivky, ktoré boli potrebné na osvetlenie foyer, preto si dal extra prácu so všetkými ostatnými svietidlami, ktoré sa v hoteli nachádzali.

Svietidlá AJ boli navrhnuté ako sochárske a malebné doplnky výzdoby hotela SAS Royal v roku 1957 a ich tvary a elegantný architektonický výraz boli vo svete svetelného dizajnu úplne nové. Spoločnosť Louis Poulsen odvtedy prevzala výrobu svietidiel AJ.

V súčasnosti sú svietidlá AJ Lamps jednými z najobľúbenejších svietidiel, pretože ich nadčasový dizajn sa dokonale hodí do každej domácnosti. Či už dávate prednosť severskému, minimalistickému interiéru, alebo máte radi výrazné farby a riadite sa zásadou "viac je viac", existuje pre vás a váš domov lampa AJ.
Oprite sa o pohovku, vyložte si nohy a vychutnajte si šálku horúcej kávy. Rozhliadnite sa po svojej obývačke. Čo vám chýba? Čo tak krásna, elegantná stojaca lampa AJ v rohu, ktorá dodá vašej obývačke ten nádherný nádych luxusu, ktorý doplní akýkoľvek kus nábytku?

Stojacia lampa AJ je úžasná a dekoratívna lampa dostupná v rôznych farbách, takže si každý nájde niečo pre seba. Klasický dizajn Arne Jacobsena skutočne vynikne v tejto fantastickej lampe, ktorá je k dispozícii aj ako nástenná a stolová lampa.

Stojacia lampa AJ je sama o sebe kusom dizajnového nábytku a bude vyzerať úžasne vedľa pohovky, police s knihami alebo možno v šatníku. Ako už názov napovedá, stojacia lampa AJ bude zaručene vyzerať fantasticky na akomkoľvek mieste, ktoré má podlahu. Ide o lampu so skutočne fascinujúcou históriou, ktorá dosahuje dokonalú rovnováhu medzi odkazmi na minulosť a moderným vzhľadom.

Páči sa vám polnočná modrá, okrová, hrdzavočervená, klasická čierna, svieža baklažánová, tmavozelená, jednoduchá biela alebo sivá? Ste skôr klasický typ, ktorý nemá rád príliš veľa farieb, alebo idete do toho naplno a vyberiete si farby, ktoré naozaj vyniknú? Výber je na vás, ale bez ohľadu na to, ktorú farbu si vyberiete, stojaca lampa AJ je krásnym doplnkom do vášho domova, ktorý určite nebudete ľutovať.
Najdite stojaciu lampu AJ tu