AJ Nástenná - Krásna a klasická

AJ NÁSTENNÁ - KRÁSNE A KLASICKÉ
Vtedy, v starých dobrých časoch

Vtedy, v starých dobrých časoch

Vráťte sa s nami do 60. rokov minulého storočia. Bol to čas rozkvetu Volkswagenu Beetle, Rolling Stones boli v móde a teakový nábytok bol všade. Musíme sa vrátiť až do 60. rokov, pretože - okrem všetkých týchto vecí - sa uprostred Kodane dialo niečo úžasné.

Prvý dizajnérsky hotel bol postavený čo by kameňom dohodil od hlavnej stanice a tento hotel sa stal domovom niektorých z najväčších ikon v histórii nábytku a lámp vrátane lampy AJ.

Tento článok je o krásnych Lampách AJ navrhnutých Arne Jakobsenom a vyrábaných spoločnosťou Louis Poulsen, ale poďme ešte ďalej - k zrodu muža, ktorý sa jedného dňa stane jedným z najväčších dánskych dizajnérov.
Veľký dizajnér vzniká

Veľký dizajnér vzniká


Arne Jacobsen sa narodil v roku 1902 a v roku 1924 sa vyučil za architekta. Mladému Jacobsenovi však v žilách kolovala kreativita, a tak po ukončení štúdia začal v roku 1927 študovať na Kráľovskej dánskej akadémii výtvarných umení v Kodani. Spôsob myslenia Arneho Jacobsena bol inovatívny a formovaný jeho architektonickým vzdelaním, takže sa rýchlo stal jednou z ašpirujúcich hviezd školy. Rok po ukončení štúdia získal cenu za projekt pre Národné múzeum, čo udalo tón jeho sľubnej kariére v oblasti dizajnu.

V tridsiatych rokoch 20. storočia sa Arne Jacobsen skutočne presadil, keď stál na čele nového štýlu známeho ako medzinárodný funkcionalizmus. V nasledujúcich rokoch Arne Jacobsen navrhol celý rad domov v Dánsku a vo zvyšku sveta, všetky s jednoduchým, funkcionalistickým, moderným výrazom. Mestský úrad Rødovre, Národná banka a mestský úrad Århus sú ikony vytvorené rukou Arneho Jacobsena.

Arne Jakobsen sa pokúšal aj o dizajn nábytku a v 50. rokoch navrhol celý rad klasických kusov nábytku, ktoré sú ikonami dodnes. Mravec bol prvou stoličkou navrhnutou rukou Arneho Jakobsena, ale nasledovalo nespočetné množstvo kusov, ktoré dnes zdobia domácnosti po celom svete.
Nástenná lampa AJ - klasika

Nástenná lampa AJ - klasika

Svietidlá AJ boli navrhnuté ako sochárske a malebné doplnky výzdoby v hoteli SAS Royal v roku 1957 a ich tvary a elegantný architektonický výraz boli vo svete svetelného dizajnu úplne nové. Spoločnosť Louis Poulsen odvtedy prevzala výrobu svietidiel AJ.

V súčasnosti sú svietidlá AJ jednými z najobľúbenejších svietidiel, pretože ich nadčasový dizajn sa dokonale hodí do každej domácnosti. Či už uprednostňujete severský, minimalistický dekor, alebo máte radi výrazné farby a žijete podľa zásady "viac je viac", existuje lampa AJ Lampa AJ pre vás a váš domov.
Dizajnový hotel, ktorý sa stal svetoznámym

Dizajnový hotel, ktorý sa stal svetoznámym

To nás privádza k prelomovému roku, ktorým bol rok 1960.

Hotel SAS Royal navrhol Arne Jacobsen ako prvý dizajnový hotel na svete. Jeho zámerom bolo podporiť cestovný ruch v Dánsku, najmä urobiť z neho atraktívnu destináciu pre turistov z USA, ktorí mali vďaka novým leteckým linkám čoraz lepší prístup do severských krajín.

Arne Jacobsen sa vyznačoval moderným a elegantným dizajnom, ktorý prenikol do všetkých častí hotela. Ikonické stoličky - Labuť a Vajíčko - boli navrhnuté pre foyer hotela a slúžili ako jemná zmluva k ostrej architektúre vo zvyšku budovy. Tento štýl prenikol do celej budovy vrátane príborov, nočných stolíkov, závesov a tapiet.

Súčasťou koncepcie dizajnu bolo, samozrejme, aj osvetlenie. Arne Jacobsen odvtedy uviedol, že sa mu nepáčili žiarivky, ktoré boli potrebné na osvetlenie foyer, preto si dal extra prácu so všetkými ostatnými svietidlami, ktoré sa v hoteli nachádzali.

Záruka lásky k lampám

Nástenná lampa AJ je jednoduchý, ale neuveriteľne krásny doplnok do vašej domácnosti. Potrebujete dokonalé lampy, ktoré rozžiaria váš nočný stolík a vnesú do vašej spálne pocit pokojnej elegancie? Alebo možno chcete osvetliť stenu v obývačke nad pohovkou, aby ste si zabezpečili príjemné svetlo na čítanie? Čo tak dve nástenné svietidlá AJ, ktoré do vášho domova prinesú nové a vzrušujúce svetlo a nahradia klasické závesné svietidlá?

Svietidlo je vyrobené z ocele a zinku a pôvodne bolo k dispozícii v čiernej, bielej a svetlo petrolejovej farbe. V súvislosti so 60. výročím uviedla spoločnosť Louis Poulsen na trh nástenné svietidlá AJ v siedmich nových farbách a teraz je k dispozícii aj v tmavozelenej, polnočnej modrej, okrovej, hrdzavočervenej, baklažánovej a dvoch odtieňoch sivej. Vďaka nádherným novým farbám sú nástenné svietidlá AJ ešte užitočnejšie v bežnej domácnosti bez ohľadu na to, či uprednostňujete minimalistický alebo farebný vzhľad. Ak chcete mať jednotný vzhľad, lampa je k dispozícii aj v stolovej a podlahovej verzii.

Jednoduchá štýlovosť nástennej lampy AJ z nej robí klasickú a zároveň vzrušujúcu voľbu bez ohľadu na to, kam ju umiestnite. Spríjemnite si ďalší dobrý spánok nástennou lampou AJ v spálni a snívajte sladké sny pod fantastickou dizajnovou lampou. Alebo kúpte svoju zeleninu v nádhernej žiari nástennej lampy AJ pomocou dvojice krásnych lámp nad jedálenským stolom. Bez ohľadu na to, kam ich umiestnite, čaká vás zdravá dávka lásky k lampám.

Arne Jacobsen navrhol aj množstvo ďalších nádherných lámp, vrátane Bellevue, ktoré tiež nájdete v obchode.  
Nástennú lampu AJ nájdete tu