Slávne lampySLÁVNE LAMPY


V spoločnosti Lampemesteren máme množstvo svetoznámych, ikonických a klasických dizajnov z celého sveta, ktoré obstáli v skúške času, získali kultový status a naďalej nachádzajú svoje miesto v domácnostiach po celom svete - ale ako sa stali tak známymi a obľúbenými naprieč generáciami a hranicami štátov? Samozrejme, výnimočný dizajn, výnimočné remeselné spracovanie a nádherné materiály hovoria samy za seba - dnes však máme úplne nový spôsob, ako šíriť informácie o jedinečnom dizajne. Audiovizuálne médiá veľmi výrazne poznačili 21. storočie, pričom najmä zábavný priemysel vytvára viac obsahu ako kedykoľvek predtým, takže týždeň čo týždeň sa zaoberáme obyčajnými ľuďmi, ktorí vedia spievať, kresliť, piecť, navrhovať nábytok a mnoho iného. Práve tu sa stal obrovským hitom program ako "Ďalšia klasika Dánska" z televízie, ktorý ľuďom umožňuje nahliadnuť do toho, ako sa päť úžasných dizajnérov nábytku pokúša vytvoriť klasiku, ktorá má potenciál stať sa celosvetovo úspešnou - a práve o návrhoch z tohto populárneho programu sa dozviete viac v tomto článku!

MOONSETTER - ANNE BOYESEN

Okrem víťazstva v súťaži "Ďalšia klasika Dánska" v roku 2020 získala sochárska lampa Moonsetter v roku 2021 ocenenie za dizajn "Lampa roka". Moonsetter je však viac než len krásna stojacia lampa. Pôsobí ako svetelná socha, ktorá ovládne miestnosť a dodá jej štýlový a elegantný vzhľad. Jednoduchá, ale výnimočná lampa z pochrómovaného hliníka má otočný disk, ktorý odráža svetlo zo zabudovaného LED zdroja. Disk sa dá otáčať o 360° okolo vlastnej osi a má dve rôzne povrchové úpravy po stranách. Biela strana vyžaruje do miestnosti mäkké a rozptýlené svetlo, zatiaľ čo chrómová strana odráža svetelné panely pre úplne iný vzhľad.

O tom, že Moonsetter je rodená klasika, svedčí aj skutočnosť, že samotný Louis Poulsen súhlasil so spoluprácou so spoločnosťou Boysen pri výrobe tejto nádhernej lampy. Spočiatku sa v dánskych obchodoch objavilo 100 kusov lampy Moonsetter od októbra 2021, potom nasledovala ďalšia limitovaná séria 100 lámp, každá s vlastným sériovým číslom. Až potom bola lampa Moonsetter uvedená do sériovej výroby.

Pozrite si krásnu stojaciu lampu Moonsetter tu!

MUSLING - AHM&LUND

Štýlový Musling získal prvé miesto v kategórii "Lampy". Po skončení programu začali dizajnéri Ahm & Lund, ktorí stoja za touto lampou, spolupracovať so spoločnosťou Fritz Hansen, ktorá sa rozhodla uviesť tento nádherný závesný prvok do výroby.

Lampa nadchla porotcov; "Je to, akoby ste ju už videli, ale nie je to tak. V prvom rade vás zarazí, ako krásne je vyrobená, a potom to, že niečo dokáže - dá sa nastaviť - môžete trochu zmeniť rozloženie svetla a je to naozaj dobre premyslené." Zhodli sa, že lampa je neuveriteľne presvedčivá; "Je to v mnohých ohľadoch neuveriteľne dobre odliata lampa, naozaj dobre spracovaná a fantastický nápad, takže aj my sme z nej boli veľmi nadšení.".

Pokiaľ ide o formu, dizajnéri sa pri navrhovaní lampy nechali viesť svetlom. Výsledkom je niekoľko vzrušujúcich odkazov na klasický dizajn a zároveň je lampa úplne vlastná. Dizajn lampy je inšpirovaný mušľami v prírode a skrýva v sebe klenot; svetlo! Keď je škrupina zatvorená, vydáva do miestnosti všeobecne príjemné svetlo v rozsahu 360 stupňov. Keď je mierne otvorená, vytvára nad jedálenským stolom kužeľ svetla bez toho, aby oslňovala.

Pozrite si úžasnú lampu Musling v dvoch veľkostiach tu!

CALEO - RIKKE FROST

"Ďalšia klasika Dánska" je program, v ktorom päť talentovaných dizajnérov súťaží v šiestich rôznych kategóriách dizajnu. Okrem iného sa interpretovalo kreslo, pohovka a v neposlednom rade lampa a v rámci každej kategórie sa našiel víťaz. Jednou z úloh bolo vytvoriť krásnu lampu, ktorá by mohla visieť nad jedálenským stolom. Dánsko už má svetoznáme lampy od firiem PH, Le Klint a Verner Panton, takže bolo treba zaplniť veľké topánky. Napriek náročnosti bola úroveň vysoká a Rikke Frost obsadila so svojím Caleo skvelé druhé miesto.

Jej lampa má potenciál stať sa skutočnou klasikou - reinterpretáciou tienidla. Má názov "Caleo", čo je latinský výraz pre "zvýrazniť" a odkazuje na hnedé značky vytvorené ručne, ktoré zvýrazňujú záhyby lampy. Porotcovia boli príveskom veľmi nadšení a opísali ho ako "Šialene krásne. Veľmi pekné záhyby a spôsob, akým ste ich zoradili, aby bolo lepšie cítiť, kde sa lámu. A keď naň dopadá svetlo, naozaj sa vyníma. Je to naozaj presvedčivé". Napriek krátkemu času na dokončenie úlohy sa Rikkemu podarilo vytvoriť inovatívnu lampu, ktorá zároveň obsahuje známe prvky Le Klint.

Na dennej báze vedie spoločnosť Rikke Frost Design, v rámci ktorej spolupracovala so spoločnosťami ako Tempur, Skagerak, Warm Nordic, Cane-Line a teraz môže do zoznamu pridať aj Le Klint. Po skončení programu sa spoločnosť Le Klint rozhodla uviesť lampu do výroby a pridať do série dva menšie prívesky. Nádherné plisé sú skladané ručne a vyžarujú vysokú kvalitu - ľahko zapadajú do sortimentu Le Klint, ktorý je známy svojimi plisovanými tienidlami a kvalitným remeselným spracovaním. Závesné svietidlo je vyrobené s veľkým rešpektom k tradičnému dánskemu dizajnu a je vysoko dekoratívnym svietidlom - pri zapnutí aj vypnutí. Vysokokvalitný výraz dotvára ľanová šnúra a kovový záves v bronzovej farbe. Elegantné, exkluzívne, krásne a v neposlednom rade klasické!

PATRONE - THORUP COPENHAGEN

Okrem prvého a druhého miesta v programe zaznamenal súťažiaci Kasper Thorup úspech aj v osvetlení. Nie však so svojou klasikou z programu, kde tiež ukázal istý talent v dizajne svietidiel.

V roku 2017 Kasper založil vlastnú značku nábytku pod názvom Thorup Copenhagen. S dôsledne štýlovým prejavom, surovými materiálmi a minimalistickým myslením vytvára nábytok s odvážnym pohľadom na škandinávsky dizajn. V roku 2019 rozšíril svoju kolekciu o čistý a jednoduchý Patrone. Valcovitý prívesok ponúka minimalistický výraz s industriálnym vzhľadom a dôrazom na funkčnosť.

Štíhly dizajn umožňuje zavesiť závesné svietidlo v malých kútoch domu - jednotlivo alebo v zoskupení v rôznych výškach pre krásny estetický výraz. Závesné svietidlá sú k dispozícii v čiernej aj mosadznej farbe, ktorá ľahko zapadá do súčasných trendov.

Čo je klasický dizajn?

Čo je klasický dizajn?

V Dánsku sme známi svojím dizajnovým dedičstvom, ktoré zahŕňa nespočetné množstvo klasických výrobkov. Pojem "klasika" sa používa vo veľkej miere, pokiaľ ide o dizajn, nábytok a interiéry, pričom tento koncept je jedinečný pre program "Ďalšia klasika Dánska". Podľa dánskeho slovníka je klasika definovaná ako "umelecký alebo remeselný výtvor, ktorý je považovaný za vysoko kvalitný a trvalý alebo za typického predstaviteľa určitého žánru alebo štýlu." Nikto nemôže vedieť, keď je navrhnutý a vyrobený kus nábytku, lampy atď. či sa stane klasikou. Ale použitím nadčasových prvkov a ich kombináciou s niečím súčasným môžete vytvoriť niečo, čo sa môže stať klasikou - len čas ukáže, či ste to urobili správne.

Jedným z najlepších a najzjavnejších príkladov klasiky je LampaPH Poula Henningsena. Hoci má tento dizajn už takmer 100 rokov, výrazné tienidlá sú dnes populárnejšie ako kedykoľvek predtým a stále zdobia nespočetné množstvo domácností po celom svete. Keď už hovoríme o klasike v oblasti osvetlenia, za zmienku určite stojí lampa Flowerpot Vernera Pantona. Lampa je inšpirovaná revolúciou flower power v 60. a 70. rokoch a dnes ju vyrába spoločnosť &tradition. Lampa Flowerpot s dvoma kruhovými tienidlami otočenými oproti sebe sa už dávno osvedčila ako klasika, ktorá sa hodí do dnešného moderného interiéru rovnako dobre ako farebné a veselé 60. a 70. roky.

Zameriavame sa na kvalitu a trvanlivosť v mnohých rôznych parametroch: remeselnom spracovaní, materiáloch a v neposlednom rade v dizajne. Ak sa má výrobok stať klasikou, musí sa naň dať dlho pozerať. Kvalita preto musí byť špičková, ak má mať výrobok potenciál stať sa ďalšou dánskou klasikou.